5 sprawdzonych sposobów na ładne i trwałe ogrodzenie drewniane
Wielu klientów zastanawia się jakie sztachety wybrać, w jaki sposób należy je montować oraz czym zabezpieczyć by właśnie budowane ogrodzenie drewniane dobrze się prezentowało przez wiele lat. W tym poradniku postaramy się przedstawić kilka najistotniejszych rzeczy, o których należy pamiętać wykonując ogrodzenie drewniane we własnym zakresie. To nie tylko ułatwi pracę, ale przede wszystkim pozwoli osiągnąć pożądany efekt.
1. Jakie drewno na ogrodzenie?
To jeden z ważniejszych wyborów. Każde drewno ma inne właściwości i różnie zachowuje się w zależności od miejsca stosowania. W budownictwie i architekturze ogrodowej najczęściej wykorzystuje się drewno z drzew iglastych takich jak świerk czy sosna. Jest ono miękkie, elastyczne, łatwiejsze w obróbce, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe. Z kolei gatunki drzew liściastych (buk, dąb czy olcha ) chętniej wykorzystywane są w stolarstwie i wykończaniu wnętrz. Są ta materiały znacznie twardsze, ale w przypadku stosowania na zewnątrz silniej pracują i łatwiej chłoną wodę co może objawiać się nieestetycznym wykrzywianiem i kręceniem się sztachet. Tego pewnie nikt z nas nie chciałby u siebie zobaczyć. Świerk pod tym względem jest o wiele stabilniejszy, a odpowiednia impregnacja i malowanie zapewni długą żywotność.
2. Jak musi być przygotowane drewno?
Klimat w Polsce mamy bardzo wymagający w związku z tym drewno musi być dobrej jakości i odpowiednio przygotowane. Długie sezonowanie zagwarantuje brak problemów z krzywieniem i wykręcaniem się sztachet w przyszłości. Jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie dobrze byłoby wybrać sztachety drewniane suche i oszlifowane. Zasada jest taka, że im lepiej oszlifowane drewno tym lepszy efekt końcowy otrzymamy. Jest to proces dość czasochłonny, wymagający wprawy i sprzętu, dlatego lepiej powierzyć to producentowi i kupić sztachety drewniane przygotowane od razu do malowania.
3. Jak najlepiej zabezpieczyć sztachety drewniane?
Na rynku dostępnych mamy aktualnie bardzo wiele środków służących do zabezpieczenia drewna. Istotne znaczenie ma nie tyle marka produktu co wybór właściwego środka. Spotkać można bejce, oleje, lakiery i lakierobejce. Warto wiedzieć w jakiej sytuacji je stosować, gdyż każdy z nich ma inne właściwości.
Bejce – są wyrobem najtańszym wyprodukowanym na bazie wody, barwników i pigmentów. Ładnie podkreślają naturalne słoje drewna, dobrze się rozprowadzają i wnikają w głąb. Tworzą matową powierzchnię, ale naszym zdaniem zbyt słabo zabezpieczają drewno. Koniecznie jest pokrycie dodatkową warstwą lakierobejcy lub lakieru (UWAGA – zwykły lakier na zewnątrz odpryskuje!)
Oleje – jeśli zależy nam na podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna o odpowiednim zabezpieczeniu w jednym to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tu olej. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy jesion lub gatunków egzotycznych. Najczęściej stosowany do zabezpieczania tarasów i wymaga częstego odświeżania powłoki (najlepiej co rok).
Lakierobejce – lakierobejce tworzą połyskującą, gładką powierzchnię (tak jak pomalowanie lakierem), ale jednocześnie barwią i konserwują drewniany płot przed zmiennymi u nas warunkami atmosferycznymi. Dobrej jakości lakierobejce tworzą dość mocną, ale elastyczną powłokę chroniącą drewno i jednocześnie nie odpryskującą i nie pękającą jak lakier.
4. Jak pomalować drewniane ogrodzenie?
W domowych warunkach impregnację sztachety do płotu i sztachety do bramy najczęściej wykonuje się pędzlem. Należy pamiętać, by środek impregnujący nakładać wzdłuż słoi. Przed każdą kolejną warstwą delikatnie przeszlifować powierzchnię, usunąć wszelkie pyłki i nierówności. Taka lekko zmatowiona powierzchnia zwiększy przyczepność kolejnej warstwy. Szczególną uwagę należy poświęcić wierzchołkom sztachety na płot, bo to one są najbardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych.
Należy bezwględnie stosować się do instrukcji zawartych na opakowaniach. Radzimy także wykonać próby malowania na mniejszej partii czy osiągniemy zadowalający efekt kolorystyczny na płocie drewnianym.
5. Montaż sztachet drewnianych
Jest to szerszy temat, dlatego poświęciliśmy mu osobny dział „Montaż sztachet drewnianych„.