Jak zamontować sztachety?
Sztachety drewniane można zamontować na kilka różnych i sprawdzonych sposobów. Wybór właściwej metody zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć, a także od rozmiaru sztachet i długości przęseł. Zalecamy wykonanie konstrukcji metalowej, która jest nieco droższa, ale także sztywniejsza. Drewniane żerdzie mogą z czasem obwisnąć, a ogrodzenie stracić na wyglądzie. Poniżej przedstawiliśmy oba sposoby montażu oraz ich wady i zalety.
Mocowanie sztachet na poprzeczkach metalowych
Konstrukcję ogrodzenia wykonuje się najczęściej ze słupków metalowych oraz przęsła wykonanego z dwóch profili zamkniętych (typowo 40x27x3mm). Metalowe elementy należy zabezpieczyć odpowiednim środkiem przed korozją. Słupki ogrodzeniowe mogą być także murowane z cegieł, obłożone kamieniem lub płytkami klinkierowymi. Przy sztachetach o wysokości powyżej 170 cm zalecamy użycie 3 poprzeczki na środku. Sztachety świerkowe mocuje się za pomocą śruby zamkowej M5 lub M6 (z zaokrąglonym łbem). W przypadku drewna świerkowego w zupełności wystarczy po jednej śrubie na dole i jednej na górze. Gdyby stosować sztachety olchowe, którymi bardziej kręci to trzeba użyć aż 4 śruby na sztachetę (to także 2 razy więcej wiercenia w stali). Sztachety można także przykręcić wkrętami samowiercącymi. Jest to rozwiązanie mniej estetyczne, ale znacznie szybsze i tańsze.
Pamiętaj! – by nigdy nie pobijać ocynkowanych śrub metalowym młotkiem. Zaopatrz się w młotek gumowy lub plastikowy, a przez długie lata śruby nie pokryją się rdzą. Po montażu sztachet dobrze jest nałożyć ostateczną warstwę impregnatu. W oszczędniejszej wersji należy zabezpieczyć przynajmniej miejsca w około śrub, bo tam po wierceniu mogą pojawić się zadziory z surowego drewna.
Mocowanie na łatach drewnianych
Polecamy to rozwiązanie do ogrodzeń tymczasowych lub gdy wygląd jest mniej istotny.Zaletą jest szybkość wykonania i niska cena. Sztachety drewniane mocuje się do kantówek (łat, żerdzi) drewnianych przy użyciu gwoździ lub wkrętów do drewna. Z uwagi na mniejszą siłę trzymania wkrętów należy bezwzględnie użyć po 2 sztuki na dole i 2 sztuki na górze sztachety. Jeśli chcemy, by takie ogrodzenie dłużej posłużyło to należy na styku sztachety i kantówki zastosować ocynkowany drut metalowy. Należy rozwinąć drut wzdłuż kantówki, przyłożyć do niego sztachetę i dopiero kręcić. Utworzona w ten sposób szczelina spowoduje, że woda nie będzie się długo utrzymywała. To właśnie tu najszybciej zaczyna się gnicie w ogrodzeniu drewnianym.
Ile sztachet na metr?
Polecam użyć naszego kalkulatora sztachet (kliknij). Jednak typowo wychodzi 9 szt na 1 metr bieżący ogrodzenia (nasze sztachety szerokości 9,5cm + 2 cm odstępu). Odstęp między sztachetami to zawsze kwestia indywidualna każdego inwestora, ale najczęściej stosuje się odległość 2-2,5 cm. Zapewnia to racjonalne zużycie desek na 1 metr bieżący ogrodzenia przy zachowaniu optymalnego odgrodzenia się przed „sąsiadami” czy pieszymi na ulicy. Jeśli natomiast chcemy w 100% odgrodzić się od świata zewnętrznego możemy mocować sztachety na zakładkę. Jedna sztacheta od zewnątrz, następna od wewnątrz. Nie wolno nigdy montować sztachet drewnianych na „styk”, gdyż drewno cały czas pracuje i bez dylatacji będzie go wykręcać.
Wysokość sztachet
Tak jak w przypadku odstępu między sztachetami wysokość to kwestia indywidualna. Zależy od funkcji jakie ma pełnić ogrodzenie drewniane. Warto tylko pamiętać, żeby uwzględnić przy pomiarze wysokość podmurówki (jeśli jest) i zrobić dylatację między podmurówką i sztachetami (około 5 cm).